Veronika Šokota srebrna u bacanju koplja

Jeruzalem (10.8.2023) - Posljednjeg dana Europskog juniorskog prvenstva u Jeruzalemu, imali smo 3 finala, a osvojena je jedna medalja. Jedinu medalju na ovogodišnjem izdanju juniorskog EP, osvojila je Veronika Šokota u bacanju koplja.

Veronikama je već u kvalifikacijama pokazala da je spremna, te da je favoritkinja za medalju, a u finalu je s hicem od 55,41 m iz treće serije bila druga i osvojila srebro za Hrvatsku. U finalu bacanja koplja smo imali još jednu predstavnicu. Nakon što se provukla u finale i uz probleme s laktom, Vita Barbić je s hicem od 50,36 m osvojila visoko 4. mjesto. Vita je tek prvu godinu mlađa juniorka, tako da njen uspjeh ima dodatnu težinu.

Roko Farkaš je svoj nastup u juniorskom desetoboju završio na 17. mjestu. Na 110 m (0,99) prepone istrčao je novi osobni rekord 13,69, disk 1,75 kg je bacio 33,49 m, a s motkom je skočio 3,90 m, koplje je bacio 45,15 m, a posljednju disciplinu, 1500 m, istrčao je za 5:31,86, te ukupno skupio 7220 bodova.

Rano ujutro u 6 sati po našem vremenu nastupio je Edmond Dobruna na 10000 m hodanje osvojivši 16 mjesto u vremenu 45:30,75. Ženska štafeta 4x100 m u sastavu Klara Koščak, Lucija Grd, Mia Wild i Vita Penezić, nastupila je u jutarnjim kvalifikacijama, ali nažalost nije uspjela doći do cilja te je ostala bez plasmana.

Nakon četiri dana zanimljivih natjevanja na Europskom juniorskom prvenstvu u Jeruzalemo naši su juniori i juniorke vraćaju s jednom osvojenom srebrnom medaljom, onom Veronike Šokote u bacanju koplja. Bila je to 25. medalja na Europskim juniorskim prvenstvima za hrvatsku atletiku te je sada bilanca osvojenih medalja 9 zlatnih, 8 srebrnih i 8 brončanih medalja.

Osim ove medalje naši su juniori i juniorke imali još 6 plasmana u finalima među prvih osam na ovom Prvenstvu. Bili su to Vita Barbić koja je bila 4. u bacanju koplja, Nino Jambrešić 5. na 1500 m, Luka Ćurković 6. u skoku u dalj kao i Klara Koščak na 100 m prepone i Marko Orešković na 400 m te Lucija Grd koja je bila 8. na 100 m prepone.